×

Registrace

Informace o profilu

Přihlašovací údaje

nebo se přihlásit

Jméno je nutné vyplnit!
Příjmení je nutné vyplnit!
First name is not valid!
Last name is not valid!
This is not an email address!
Email address is required!
Tento email už je zaregistrován!
Password is required!
Enter a valid password!
Please enter 6 or more characters!
Please enter 16 or less characters!
Passwords are not same!
Všeobecné obchodní podmínky jsou požadovány!
Email nebo heslo je špatné!

Péče o šperky

Drahé kovy

Asi každá žena se ráda zdobí a nosí celou řadu šperků. Měli byste tudíž vědět, jak správně pečovat o šperky, aby vypadaly i za několik let jako nové. Každý šperk si zaslouží trochu hýčkat a opečovávat. Díky správnému zacházení a náležité péči totiž vydrží mnohem déle krásný, lesklý a neponičený.

Předcházení problémům – prevence

Už před nákupem zvažujte nároky kladené na životnost a účel šperku a také na Vaši ochotu se šperkem zacházet šetrně. Odkládejte zejména jemně provedené, nebo naopak rozměrné šperky před spaním. Vyhněte se nošení šperku při domácích prácích, sportu, zahradničení či jiné těžší manuální práci. Například prsten se může snadno zdeformovat i nošením těžší nákupní tašky! Lze jednoduše říci, že šperky si nerozumí s žádnou chemií. Pokud se rozhodnete uklízet, mýt nádobí, vytírat podlahu nebo jen sportovat, vždy si sundejte šperky, tady se jedná především o náramky a prstýnky (náušnice vám při úklidu jistě s chemií do styku nepřijdou). Některé šperky, obzvláště ty, které jsou s drahými kameny jsou velice citlivé na jakékoliv chemikálie. Nejhůře působí na šperky odbarvovače a laky. Někdy se může stát, že šperk úplně zničí. Nezapomínejte na to, že chemikálie nejsou pouze mycí a úklidové prostředky, ale také např. chemikálie ve veřejných bazénech apod. Víte, co dokáže chlór? Ten může při častějším styku se šperkem naleptat a nebo způsobuje blednutí kamenů. Také je třeba čas od času překontrolovat funkčnost zapínání. Pro dosažení moderního designu některých náušnic, je použito tzv. francouzské zapínání, které občas vyžaduje drobné seřízení zapínací tyčinky. To hravě zvládnete sami. U správně seřízeného zapínání je při zapnutí vždy slyšet lehké „cvaknutí“. Nebo se kdykoliv samozřejmě můžete obrátit na nejbližšího zlatníka a ten tento nepatrný úkon provede zpravidla zdarma.

Čištění a leštění

Pokud jste se rozhodla šperk vyleštit jemnou šperkařskou látkou, je nutné předtím zkontrolovat, jestli na hadříku neulpívají nějaké nečistoty – i ty nejmenší. I částečný a jemný prach je velice ostrý a může vám na špercích zanechat droboučké škrábance a rýhy. Na první pohled si jich možná ani nevšimnete, ale šperku bohužel dosti ubírají na lesku.
Vsadím se s vámi, že mnohem více na večírku upoutáte pozornost s lesklým šperkem, než zašedlým a poškrábaným klenotem.

Zubní pasta není vhodná k čištění šperků

Možná každý z vás slyšel, že nejlépe vyčistíte šperky zubní pastou (obsahuje abraziva, která jsou obsažena v leštidlech). Ale pozor, zubní pasta není vhodná na čištění šperků!!! Pokud totiž šperk pouze umyjete a vyčistíte pastou a poté důkladně nevyleštíte od abraziva, spíše šperku ublížíte. Je sice fakt, že šperk o něco více zesvětlá, ale lesk nemá. Jediné, na co je pasta opravdu dobrá, je čištění patiny na stříbře. U ostatních kovů a drahých kamenů raději použijte speciální leštidla na šperky. Dobrý je např. slabý roztok amoniaku rozpustného ve vodě nebo speciální leštící hadříky na zlaté či stříbrné šperky, které jsou napuštěny speciálním leštidlem.

Závěrem

Při nákupu leštidla a čistidla se vždy podívejte na etiketu, jestli neobsahuje chemikálie, které by mohly poškodit daný šperk. Pokud se vám zdá šperk zašedlý, namočte ho na 2–3 minuty do mýdlové vody, poté opláchněte čistou vodou a řádně vysušte. A pokud se chystáte do společnosti, vězte, že první patří na řadu make-up a poté šperky. Máte-li i tak o své šperky strach, zlatník je ve vašem případě tím pravým pomocníkem. Pamatujte, že i přes sebevětší snahu nedokážete v domácím prostředí nahradit odborný servis vybavené profesionální zlatnické dílny.

Sleva za registraci!

Zaregistrujte se na našem webu a získáte slevu 100 Kč na jeden nákup!

Slevový kupón obdržíte v e-mailu s potvrzením registrace. 

Lze jej uplatnit pouze na jeden nákup ( nelze kombinovat s jinými kódy).