Zajímavosti o špercích

Člověk má odjakživa, a prastaré archeologické nálezy jsou toho důkazem, potřebu neustále vylepšovat svůj vzhled a právě použití šperků je jednou z cest, jak ve společnosti okouzlit a upoutat pozornost. Nejde však jen o to zapůsobit na své okolí, jde hlavně o náš pocit - abychom se cítili dobře.

Šperky se ve všech lidských společenstvích nosí už celé tisíce let - zkrášlují, představují symbol moci nebo slouží náboženským a magickým účelům. Až do 19. století mnohé šperky vyjadřovaly určité poselství, které do nich často bývalo vyryto nebo ho vyjadřovalo uspořádání jednotlivých drahých kamenů.

V 19. a 20. století obliba šperků výrazně vzrostla, protože bohatly střední vrstvy. Také technický pokrok a nové materiály umožnily různorodější a především levnější výrobu. Ve 20. století si pak oblibu ve velkém měřítku získaly šperky zhotovené z toho nejcennějšího klenotnického materiálu - zlata.

K vlivným klenotníkům a klenotnickým firmám patřili zejména:

Cartier (zal. roku 1847) Tato francouzská firma se počátkem 20. století proslavila šperky a hodinkami ve stylu Art deco.

Peter Carl Fabergé (1846 - 1920) Ruský zlatník, který proslul zejména 56 zlatými velikonočními vejci posázenými drahokamy, která zhotovil pro carskou rodinu.

Alphonse Fouquet (1821 - 1911) Francouzský tvůrce šperků v renesančním stylu s rytými drahokamy. Jeho syn Georges (1862 - 1957) vytvářel šperky ve stylu secese.

René Lalique (1860 - 1945) Tento francouzský klenotník zhotovoval šperky ve stylu secese, od roku 1910 se věnoval designu skla.

Alfons Mucha (1860 - 1939) Čech, který nejvíce proslul výtvarnou tvorbou ve stylu secese, navrhoval také šperky pro Fouqueta v Paříži a později pro Tiffanyho.

Tiffany (zal. roku 1837) Tuto americkou firmu přivedl na výsluní Louis Comfort Tiffany (1848 - 1933), který ji zdědil po svém otci. Proslulé bylo její sklo a lampy, od roku 1902 se specializovala na výrobu šperků

Van Cleef Arpels (zal. roku 1906) Tato francouzská firma přišla s "neviditelnými" obrubami drahokamů, v nichž kovové svorky - krapny - zůstávají skryty.

A na závěr pár rekordů:

Nejvyšší částku za šperky zaplatil kupec klenotů zesnulé vévodkyně z Windsoru - ve švýcarské Ženevě ho roku 1987 stály 53 milionů dolarů.

Největší nebroušený diamant byl nalezen roku 1905 v Jižní Africe. Dostal jméno Cullinam a vážil 3106 karátů (621 gramů). Z něj pak vybrousili největší broušený diamant - Star of Africa (Hvězda Afriky) - který váží 530 karátů (106 gramů) a dnes je součástí britských korunovačních klenotů. Když jej tehdy po jeho nálezu, ještě surový a nevybroušený, držel král Edward v rukou, řekl: "Kdybych tento kámen našel, nepovažoval bych jej za diamant a vyhodil bych ho". Po dlouhé úvaze byl tenkrát vybrán známý antverpský brusič diamantů Asscher k tomu, aby kámen rozštípl a pak vybrousil. Po roce nejpřesnějších studií přišel okamžik, kdy zasadil štípací dlátko. Při druhém úderu kladívka pukl diamant - naštěstí plánovaně - a pan Asscher padl z předchozího nervového vypětí do mdlob. Ze štěpením získaných částí pak vytvořil celkem 104 broušených kamenů, které byly pojmenovány podle své velikosti Cullinam I, II, III atd.