Přemýšlíte o koupi nového řetízku, ale nejste si jisti, jakou zvolit jeho správnou délku? Nejjednodušším způsobem je samozřejmě přeměření již nošeného řetízku. Pokud nemáte žádný k dispozici, doporučujeme změřit obvod krku pomocí jemného provázku či krejčovského metru.

Když chcete nosit opravdu hodně krátký řetízek (tzv. choker), změřte obvod krku a přičtěte 5 cm, aby řetízek při nošení neškrtil. Pokud si přejete mít optimální délku řetízku, která se bude hodit k většině oblečení, změřte obvod krku až ke klíčním kostem a přičtěte 5–10 cm podle toho, jak moc dlouhý řetízek by Vám vyhovoval. Jestliže toužíte po řetízku, který přitáhne pozornost k vašemu dekoltu, přidejte 15–20 cm a v případě, že si přejete opravdu dlouhý řetízek, změřte se od krku až pod ňadra.

Jak vybrat řetízek

Mějte také na paměti, že řetízek bude vypadat rozdílně, pokud ho budete nosit samostatně, nebo když na něj pověsíte přívěsek. Ve druhém případě se řetízek „prověsí“ a bude vypadat delší.

Komu jsou určeny jednotlivé délky řetízků?

Délky řetízků se pohybují mezi cca 35 cm až 90 cm. Vzory dámských a pánských řetízků se většinou prolínají a nejinak je tomu i s jejich délkami. Lze ovšem obecně říci, že délka pohybující se mezi 42-45 cm je nejvíce oblíbenou dámskou délkounejběžnějšími délkou pánských řetízků je 50-60 cm.

  • Řetízky o délce 35-40 cm jsou nejčastěji voleny pro děti. S touto délkou se také setkáme i s aktuálně velmi populárními Chockers náhrdelníky. Chocker náhrdelník těsně obepíná krk a je nejvhodnější pro ženy, které se mohou pochlubit štíhlým labutím hrdlem.
  • Řetízky o délce 42-45 cm patří mezi nejprodávanější. Je to tzv."zlatý střed", který bude vyhovovat naprosté většině žen. Takto dlouhé řetízky se hodí k většině outfitů - nejsou ani příliš dlouhé, ani příliš krátké. Můžeme je označit za velmi praktické a pohodlné k nošení.
Jak vybrat řetízek
  • Řetízky o délce 50-55 cm perfektně padnou k vykrojenému výstřihu. Zasahují o něco níže na hruď, ale stále jsou vhodné ke každodennímu nošení.
  • Délky 60-65 cm se skvěle hodí k různým společenským šatům. Jsou výraznější a dosahují k úrovni prsou. Dozajista jsou také vhodné i k dozdobení za běžného dne.
  • Řetízky delší než 70 cm se většinou nosí bez přívěsku. Takováto délka je ideální k vrstvení s dalšími řetízky.

Tip: Dlouhé řetízky se snadno zachytnou a mohou být tlakem poškozeny či roztrženy.

Výběr barvy zlata a designu

Jak vybrat řetízek Kromě správně zvolené délky řetízku je důležitý i výběr barvy zlata a vzoru. Žlutá barva zlata patří stále mezi nejoblíbenější. Je nadčasová a elegantní, hodí se pro všechny, kteří mají v oblibě klasické šperky. Bílé zlato je v současné době velmi moderní zejména mezi mladší generací. Je decentní a snadno kombinovatelné. Velké oblibě se u romanticky založených žen či dívek těší jemná růžová barva zlata, která vynikne zejména v letních měsících na bronzově opálené pokožce. V naší nabídce naleznete nejen jemné řetízky, které jsou ideální pro kombinování s přívěsky, ale i masivní, výraznější náhrdelníky, které jsou určeny k samostatnému nošení.

Typy (vzory) řetízků:

Mezi dámskými řetízky je velmi oblíbený klasický vzor Anker, který se hodí ke všem typům přívěsků. Velké oblibě se těší také výrazný Valis nebo atraktivní vzory Lambáda, S-Panzer (Snail - Šnečci)Venezia nebo nápadité vzory jako jsou Žiletky, Zrcátka, Kávová zrna, či gravírované Sluníčko. Jak vybrat řetízek

Pánové dávají přednost osvědčené klasice. Nejoblíbenějšími vzory jsou Anker, Pancer, Figaro, Kávové zrno, či nadčasové Rombo.

Vzorů a různých barevných variant je na trhu opravdu mnoho, ale vždy záleží hlavně na vkusu a tom, co se komu líbí.

Kombinování různých délek a typů řetízků

Pokud máte více typů a délek řetízků a nevíte který si zrovna vybrat, můžete je nosit všechny najednou! Pravidlo, že najednou lze nosit pouze šperky stejné barvy kovu již dávno neplatí. Můžou se navzájem kombinovat šperky ze žlutého, bílého i růžového zlata. Aby řetízky krásně vynikly, je důležité, aby se navzájem nepřekrývaly. Fantazii se dále meze nekladou, záleží už jen na vás, zda některý z nich doplníte přívěskem či oblíbeným medailonkem, nebo jej necháte zazářit samostatně. I zde však platí pravidlo, že méně je někdy více, proto doporučujeme vrstvení maximálně tří řetízků.

Tip: V naší kategorii řetízků si můžete vyfiltrovat jak ‚,Délku řetízku (náhrdelníku)‘‘, kde se Vám zobrazí se všechny dostupné délky, tak barvu kovu či vzor řetízku.